Jake has logged 555 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★
Edit this entry  
28
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Switchmas

Switchmas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Miracle on 34th Street

The Miracle on 34th Street

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Sweatbox

The Sweatbox

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rabbi's Cat

The Rabbi's Cat

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
19
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Christmas Carol: The Movie

Christmas Carol: The Movie

2001
×
★½
Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Dogwalker's Christmas Tale

A Dogwalker's Christmas Tale

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Number on Great-Grandpa's Arm

The Number on Great-Grandpa's Arm

2018
×
Edit this entry  
12
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
The App That Stole Christmas

The App That Stole Christmas

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Mulan II

Mulan II

2004
×
★½
Edit this entry  
09
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Flintstone Christmas

A Flintstone Christmas

1977
×
★★½
Edit this entry  
07
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
30
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
Read the review Edit this entry  
30
Miracle Maker - A Christmas Tale

Miracle Maker - A Christmas Tale

2015
×
★½
Read the review Edit this entry