Jaime has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Shadow Dancer

Shadow Dancer

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crying Freeman

Crying Freeman

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Rental

The Rental

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
14
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Edit this entry  
04
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry