kailey has logged 54 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
3 Women

3 Women

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
27
Adapt

Adapt

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Blood Relation

No Blood Relation

1932
×
★★★
Edit this entry  
26
Instant Clown Party

Instant Clown Party

2013
×
Edit this entry  
25
Years Like Flowers

Years Like Flowers

2001
×
Edit this entry  
24
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nexus

Nexus

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
Edit this entry  
20
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovers

Lovers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★½
Edit this entry  
15
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Fireplace

The Fireplace

2008
×
Read prior review Edit this entry  
15
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
Edit this entry  
15
Cats' Gathering

Cats' Gathering

2007
×
Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
11
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
Edit this entry  
11
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
Edit this entry  
11
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
11
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
10
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Offering

Offering

1978
×
Edit this entry  
09
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
06
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Edit this entry