• My Night at Maud's

    My Night at Maud's

    ★★★★

    Proposed movie tag line:
    When love triangles and Christ collide 

  • Suzanne's Career

    Suzanne's Career

    ★★★½

    I really enjoy how Rohmer takes on pretty intense storylines while creating an atmosphere that is laidback, enjoyable and easy to follow.

  • The Bakery Girl of Monceau

    The Bakery Girl of Monceau

    ★★★½

    Really utilized his his time wisely and kept the story tight with a very clear and enjoyable story arc.

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★½

    With Old Dolio, film has finally created a character that can match my energy.

  • Striptease

    Striptease

    ★★

    So, the crux of the the story is that the judge gave parental rights to the father because he was “the best tailback this state has ever seen.”

  • The Gambler

    The Gambler

    ★★★½

    James Caan’s character had it all— by all accounts smart, consistent person— until he gets sucked into the throws of addiction and becomes THE gambler. And then he hits a bit of a fork in the road, crumbles under the pressure like a loser beta and that’s basically the movie.

  • Cruising

    Cruising

    ★★★

    The biggest thing Pacino and his character, Burns,
    have in common is that neither should have taken the job that amounted to what this movie is.

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    That plot got a bit murky at about, oh, right away… I will say, Lorraine dresses exactly like I’d imagine a ghost hunter from any decade would— which is to say an asshole. 

    The horror aspect was good and it hit all the visual check marks of a horror and, as far as horror franchises go, it wasn’t terrible by any means.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★

    Basically a zombalien movie that’s really well done. The opening tracking shots of Krasinski are a very cool way to open the movie up— you get an introduction to the vibrant town, the characters, and the monster which helps to really put life before/after the invasion into context, while also opening up the story to be in more locations with more people, without it being clunky or random. 

    One negative: Cillian, bro, that shirt is passed it’s day; the thing…

  • As I Lay Dying

    As I Lay Dying

    ★★½

    Appreciate going at the novel and subject matter and see where he’s coming from with the split screen and other devices, but what in the actual f*ck, Franco?

  • Somewhere

    Somewhere

    ★★★★

    Stephen Dorff plays a watered down version of himself and it works. I like basically everything about this movie but what works the best is the deliberate delivery of the story and how it just washes over you until you’re fully immersed. I will say, though, that the subtlety of this movie probably isn’t for everyone. 

    Also, I’m a big fan of the heavy Phoenix soundtrack which I’m guessing she has an in with the lead singer or something to be able to get that much from them.

  • Clockwatchers

    Clockwatchers

    ★★★★

    Some great cinematography that really saves the visual aspect of a movie that’s shot almost entirely in an office setting. Speaking of office setting, this has to be a precursor to Office Space and it almost seems like Judge went so far as to even borrow some character traits from Sprecher. The feminist aspect to this is also very prevalent and not lost on me.

    Very underrated movie that could and should get the criterion treatment. Also, Parker Posey.