• The Assistant

    The Assistant

    ★★★½

    Do people really wash dishes like that? Have I been doing too good of a job? All those people walking past her and not a single one stopped her...

  • Rabid

    Rabid

    ★★★

    Cronenberg to himself, “if she has a rib graph she’d have to be topless — that’s how I’ll do it!”

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★

    This gem, if a little off-beat, of a horror story begins by the filmmakers thanking the fictitious Lord Summerisle and his people for welcoming them and letting them in. Let them in!? That’s putting it lightly... I just watched a 7 minute 34 second scene of a naked woman making impassioned, fervid love to a wall while she sings a folk song into the camera. I haven’t finished it yet —will update when I do— but if that’s how they…

  • Art and Craft

    Art and Craft

    ★★★★

    “... and they had a cocker spaniel too — just like in Lady and the Tramp — and then they had me ‘cause Bussy died.” And with that the story of Mark Landis, world renowned art forger, begins. 


    What does a career forger of art look like? Who the hell knows... but I’m sure Mark’s face doesn’t pop into many minds. If not for money, why would someone devote their life to forgery? Well, for a lot of reasons — some…

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★½

    It’s a three hour movie; I’ll keep my thoughts short..

    One of the most interesting technical aspects of this film is the repetition of exact camera shots — a way of replicating the single-mindedness of memories and thoughts in general. As Yang Yang (aka Edward Yang) puts it, “I can’t see what’s behind me — I can only see in front of me — so I can only know half the truth.”

    Another interesting aspect of this film is the…

  • Harper

    Harper

    ★★★½

    “You were hired by a bitch to find scum.” 

    The one hired is Paul Newman, the bitch is Lauren Bacall, and the scum is pretty much everyone else. Newman’s take on the private eye is enjoyable, sarcastic and subtle. The film is expertly shot by Conrad L Hall (Road to Perdition, American Beauty, Butch Cassidy, In cold Blood) in one of his earlier master strokes.

  • Through the Olive Trees

    Through the Olive Trees

    ★★★★

    The third layer of the onion that is the Koker Trilogy. Like three layers of an onion, the third layer isn’t exactly connected to the first  —the second connects to the first and third completely— yet together they’re integral to create what is the whole onion/story. 

    This meta film, which is a mockumentary, is based on the making of a meta film, based on the original story of a boy trying to find out Where is the Friend’s House who…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

    Wawaweewa, McDonald Trump, and opening up bottles of beer with the “small hole” will all become part of my daily vocabulary. 

    Is there an argument for the intelligence and deliberateness of this Borat? Melania as a major role model in a “golden cage” for young women around the world, Pence on the corona virus “we’re ready for anything” then he’s fired by Borat, and most significantly the capitalist society that would allow Borat to buy a antisemitic cake, a cage to put his daughter in, plastic surgery to better have his underage daughter “sex attacked,” etc. 

    I guess that’s an argument...

  • Me and You and Everyone We Know

    Me and You and Everyone We Know

    ★★★★

    Some seriously unhinged behavior but, at the same time, everyone seems to be moving towards their own form of personal progress — except Robby with his whole dream of back and forth forever which, I hope very very deeply, may go largely unrealized.

  • The Standoff at Sparrow Creek

    The Standoff at Sparrow Creek

    ★★

    Meretricious when it could have done so much...

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

    “Little fugitive on the lam,” Zak, is a certified bad ass whose single minded ambition and pursuit for his life’s passion are rivaled only by the likes of the Salt Water Redneck in his prime. He also passes, as the kids would say, the vibe check- rule numero uno is in fact “party.”


    Also, Thomas Haden Church is the best (see Killer Joe [2011]) and when he comes ripping down that gravel road in full Salt Water Redneck costume it’s truly a great moment— I would have shed a tear if I wasn’t laughing so hard.

  • Frost/Nixon

    Frost/Nixon

    ★★★★

    Trump after watching, “get Bill in here.” Bill Barr enters room.  “Hey Bill, tell me again... (holds two peace signs up around his head and then performs air quotes) ‘non-fiction’, the ‘non’ means ‘not’ real, right?

    Bill Barr exits the room and scowls at the secretary, “I told you, stick to Evita!”