Sort by

JacWac has logged 146 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Saw V

Saw V

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Edit this entry