jack has logged 313 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry