Jack has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invasion

The Invasion

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry