• Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★½

    “Ghostbusters II” (1989), is thinly underwhelming! A questionably conceived sequel that showcases a large amount of promise before utterly falling apart. The first act supremely delivers in terms of overall charm. The commentary on legality and bankruptcy is incredibly hilarious to witness as the defunct business of ghostbusting leads to varying paths of intrigue. The numerous pathways and progressions of the main characters are certainly endearing to watch. The soundtrack continues to be one of the more domineering aspects of…

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    “Ghostbusters” (1984), is a cheerful, turbulent, and hysterically coordinated telling that offers far more than just a superficial narrative on the absurd misadventures of ghost hunting, and as a hilariously unforgettable feature from comedy directing icon, Ivan Reitman, he manages to bring to life an uproariously witty screenplay from Dan Aykroyd and Harold Ramis that demonstrates commanding levels of entertaining action, bizarre fantasy, and compellingly fun science fiction, and though it’s fairly easy to observe what is displayed on the…

  • Ant-Man

    Ant-Man

    ★★★

    “Ant-Man” (2015), is kinetically exhilarating! A wondrously jocular spectacle that tests the waters of genre bending in an incredibly intriguing fashion. This film is one of the more comedically driven pieces in the Marvel Cinematic Universe library. The zealous inclusion of heist film conventions proves to be a sufficiently engaging choice in terms of energetic storytelling. The swiftly composed storytelling aided by dynamic film editing and well coordinated cinematography fantastically directs the flow and pacing in an exciting way. Paul…

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★

    “Avengers: Age of Ultron” (2015), is what happens when you force feed a fat kid a whole ass cake after he already ate half a dozen donuts from Krispy Kreme. This film is an undoubtedly bloated and overstuffed mess that can’t help itself. The story essentially crosses the line and brings forth so much insane action to the point where everything blends together. The film pretty much chokes you near death with little to no breathing room. Ultron’s characterization feels…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★½

    “Guardians of the Galaxy” (2014), is turbulently gratifying! An awesomely cosmic adventure that delivers one of the most original and daring personalities that any film in the Marvel Cinematic Universe has helmed. James Gunn rises to the occasion to direct a hilariously slick adventure that separates itself greatly from other MCU films. The ensemble of hysterically ridiculous characters exhibit fantastic chemistry as their initial hostility and crudeness evolve with incredibly compelling progression through uproarious performances and dialogue. The expansion of…

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

    “Captain America: The Winter Soldier” (2014), is astoundingly refreshing! A boldly audacious venture that aims to subvert the expectations of the usual formulas within the Marvel Cinematic Universe. This film aims to heighten existing aspects within the MCU while also attempting to introduce new facets of genuine intrigue. The sense of action and adventure is fantastically complimented by the implementation of conventions commonly found in spy thrillers, allowing for a greater amount of compelling tension and consequence. The stunt choreography…

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★½

    “Thor: The Dark World” (2013), is the most disappointing thing to happen to cinematic universes since pretty much any movie in the DC Extended Universe even though almost none of those movies happened prior to this one. This chapter in Thor’s journey is so incredibly empty that I pretty much forgot most of what happened as soon as the credits started rolling. The film is an absolute headache of nightmarishly constructed visuals that don’t flow with any level of elegance…

  • Iron Man 3

    Iron Man 3

    ★★★

    “Iron Man 3” (2013), is perfectly average! A relatively decent introduction to Phase 2 of the Marvel Cinematic Universe. The final chapter in the standalone Iron Man trilogy is one that isn’t explosively extravagant nor awfully underwhelming. Shane Black takes Jon Favreau’s place in terms of directing and attempts to instill an alternate personality to Iron Man’s story. Robert Downey Jr. continues to exhibit fantastic range as Tony Stark as he demonstrates bouts of PTSD and anxiety to bring further…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★

    “House of Gucci” (2021), is colossally bold! An alluringly layered biography that expresses its tyrannical themes of greed and power without ever fully delivering on what it truly could’ve accomplished. This latest endeavor in Ridley Scott’s expansively varietal career is far more engaging than most films he’s directed in the past 10 years. He directs a wonderfully compelling cast who all manage to deliver superbly ranged performances, with Lady Gaga, Adam Driver, and Al Pacino awesomely standing out as their…

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★½

    “Resident Evil: Welcome to Raccoon City” (2021), is one of the most abhorrent disservices to a franchise that I’ve ever seen. This film attempts to adapt the video game series more faithfully than Paul W.S. Anderson’s trove of garbage, but my boy ends up being massacred like Sonny Corleone as I weep to myself at how they can manage to get so many things wrong. In fairness, the staging and set design is legitimately impeccable as certain locations are recreated…

  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall

    ★★★

    “The Harder They Fall” (2021), is garishly instinctual! A stylistically promising tale that aims to transcend the atmosphere of the spaghetti western subgenre. This glossy feature from Jeymes Samuel attempts to be a far more artistic and eloquent depiction of the Wild West. Samuel directs a fantastic Black ensemble with vast precision as each character demonstrates balance and depth within each of their characterizations. Every performance for the most part is superbly acted. The action feels very unrestrained and the…

  • The Avengers

    The Avengers

    ★★★

    “The Avengers” (2012), is perpetually satisfying! An abundantly dense adventure that utilizes its undoubtedly kinetic energy to the fullest extent. The official assembly of Earth’s mightiest heroes is a welcoming attraction that is sure to please all fans of the Marvel Cinematic Universe. This film does a substantially appreciable job at wasting no time at all. The pacing and action flows with a relatively engaging cadence that never causes lapses of boredom. The stress and anxiety within the film’s dialogue…