Andrew has logged 361 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hawk Jones

Hawk Jones

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shadow

Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fortress

Fortress

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry