• GoodFellas

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★

  • Rain Man

    ★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • Grease

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½