• Django Unchained

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Life of Pi

    ★★★

  • Argo

    ★★★½

  • Prometheus

    ★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★½

  • The Adventures of Tintin

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★½

  • Margin Call

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Ip Man

    ★★★

  • Zack and Miri Make a Porno

    ★★½

  • Burn After Reading

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Eastern Promises

    ★★★½

  • Superbad

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Sunshine

    ★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Paprika

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★½

  • The Polar Express

    ★★

  • Layer Cake

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • Garth Marenghi's Darkplace

    ★★★★★

  • The Last Samurai

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Audition

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • The Matrix

    ★★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★½

  • Sliding Doors

    ★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Cube

    ★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Boyz n the Hood

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Misery

    ★★★½