2021

Jack Jack’s year to date

Highest rated films

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • It's a Sin

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★½

  • Eric Hobsbawm: The Consolations of History

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • The Gleaners and I

    ★★★★½

  • Uncle Yanco

    ★★★★½

  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

    ★★★★½

  • Berlin Calling

    ★★★★½

  • Trust

    ★★★★½

  • Maria's Days

    ★★★★½

  • Nora

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★

  • A Summer's Tale

    ★★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★★

  • Tongues Untied

    ★★★★

  • Salut les Cubains

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 172 Films watched
  • 19.1 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Jan 1

Most Watched

GODSPEED

twice

The Gleaners and I

twice

Last Film

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Sep 19

Genres, countries & languages

Documentary
83 films
Drama
40 films
Romance
15 films
Comedy
13 films
Animation
11 films
Crime
10 films
Music
7 films
Fantasy
6 films
History
6 films
Adventure
5 films
France
57 films
USA
37 films
Italy
18 films
Japan
14 films
UK
11 films
Germany
6 films
Chile
4 films
Cuba
4 films
Hong Kong
4 films
English
88 films
French
53 films
Italian
23 films
Japanese
15 films
German
12 films
Spanish
10 films
Arabic
6 films
Cantonese
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 48 Added 216

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Jack’s most liked review

Finally Got the News

Finally Got the News

★★★★

Finally...a film about a political struggle -- Black auto workers in Detroit organising against a scab union (think Unison today) n management -- that situates it within a context of interlocking oppressions n struggles against capitalism and racism. This is what makes this film so great and undated over fifty…

More reviews

Jack’s most liked list

Stranger Than Paradise
Rashomon
Every Man for Himself

J's Criterion/Canon Challenge 2021

Joining this. An effort to explore the criterion collection week by week. A watch list with a little structure, if you will. Will try to find a criterion copy of each, if u want one lmk in the comments 🏴‍☠️

Adding films as i decide on them so keep an…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

More So-called Caryatids
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Burn

Films Jack watched in 2021

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Be Seeing You
  • Kiki's Delivery Service
  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki
  • The Beaches of Agnès
  • Nemo
  • Encounter
  • Balance
  • On Your Mark
  • La Chinoise
  • The Father
  • Howl's Moving Castle
  • Newspeak
  • Julie & Julia
  • Notting Hill Carnival, 83-86
  • The Wind Rises
  • Days of Being Wild
  • A Bigger Splash
  • Afgan: The Soviet Experience
  • Burn
  • My Blueberry Nights
  • Elsa the Rose
  • Diary of a Pregnant Woman
  • The Fiancés of Mac Donald Bridge
  • The Story of an Old Lady
  • Souvenirs and Evocations
  • Po Po
  • Defeat of the Champion
  • Man with a Movie Camera
  • Black Panthers
  • Class of Struggle
  • The Battle of Chile: Part III
  • The Secret World of Arrietty
  • The Battle of Chile: Part II
  • The Battle of Chile: Part I
  • From Up on Poppy Hill
  • Jane B. by Agnès V.
  • Sisters with Transistors
  • GODSPEED
  • North
  • The Organizer
  • One Minute For One Image
  • Ulysse
  • Agnès Varda: From Here to There
  • Leila Khaled Hijacker
  • The Road to Palestine
  • The Pleasure of Love in Iran
  • Documenteur
  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...
  • The Vanishing Lion
  • Uncle Yanco
  • Salut les Cubains
  • Rome, Open City
  • The Wonders
  • The So-Called Caryatids
  • Ô saisons, ô châteaux
  • Agnès Varda's Credit Sequences
  • The Silent Protest: Jerusalem 1929
  • Electrical Gaza
  • The Climb
  • Rue Daguerre in 2005
  • Daguerréotypes
  • Henri Langlois vu par...
  • Un salut à Henri Langlois
  • The Little Story of Gwen from French Brittany
  • Women Reply
  • More So-called Caryatids
  • Cat Listening to Music
  • In Chris Marker's Studio
  • 7p., cuis., s. de b., … à saisir
  • GoodFellas
  • Faces Places
  • Audre Lorde: The Berlin Years 1984-1992
  • Tribute to Zgougou the Cat
  • Mur Murs
  • Mia madre
  • Are you in a Bad State?
  • Varda by Agnès
  • TPB AFK: The Pirate Bay - Away from Keyboard
  • BPM (Beats per Minute)
  • Charlotte and Her Boyfriend
  • Ethnic Notions
  • The Big Risk
  • Puparia
  • Por la tierra ajena
  • They Do Not Exist
  • In viaggio con Cecilia
  • Edward II
  • The Godfather
  • Eric Hobsbawm: The Consolations of History
  • Tommaso
  • Maria's Days
  • The Marshes’ Chant
  • Brindisi '65
  • GODSPEED
  • Helvetica
  • Where Can I Live?
  • Taxi Driver
  • Why I Never Became a Dancer
  • bell hooks: Cultural Criticism & Transformation
  • The Best of Youth
  • The Bridle On The Neck
  • Divine Love
  • Being Women
  • Stendali (Still They Toll)
  • Trust
  • From Broski 2 Proski
  • ASHRAM: The Spiritual Community of Alice Coltrane Turiyasangitananda
  • Judas and the Black Messiah
  • La Jetée
  • Carts of Darkness
  • Finally Got the News
  • Columbus
  • The Big Short
  • Yung Lean: In My Head
  • The Assassin
  • Pop Goes the Easel
  • Fallen Angels
  • Framing Britney Spears
  • 1001 Films
  • Rent Eats Soul
  • The Executioner
  • No Regret
  • Anthem
  • Affirmations
  • Black Is … Black Ain’t
  • Attica
  • The Gleaners and I: Two Years Later
  • The Gleaners and I
  • Can't Get You Out of My Head
  • See Red Women’s Workshop Talk 12th Dec 2018
  • Reclaim The Streets: The Film (Reloaded)
  • The Angry Brigade: The Spectacular Rise and Fall of Britain's First Urban Guerilla Group
  • $lave - Radio Silence
  • Happy Together
  • I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs
  • Keith Haring: Street Art Boy
  • Freedom Is A Serious Crime
  • Tongues Untied
  • New Balance - Tricolor
  • Soundtrack for a Revolution
  • A Litany for Survival: The Life and Work of Audre Lorde
  • Nora Vasconcellos
  • Welcome - Seance
  • Death Race 2000
  • It's a Sin
  • Nora
  • The Hornsey Film
  • I Am Somebody
  • Nadja in Paris
  • Huey!
  • Nyjah - 'Til Death
  • Blade Runner
  • Rosemary's Baby
  • Ciutat morta
  • Nestor Makhno
  • Every Man for Himself
  • Berlin Calling
  • The Berrics - New Year's Dae with Daewon Song
  • Rashomon
  • The Hour of Liberation Has Arrived
  • The Peanut Butter Falcon
  • A Summer's Tale
  • Along the Coast
  • Little Miss Sunshine
  • Stranger Than Paradise
  • The Gleaners and I
  • The Shining
  • Opening Day of Close-Up
  • Nights of Cabiria
  • The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

World map

Highly rated films Jack is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Dune
  • The Worst Person in the World
  • Mass
  • The Hand of God
  • Drive My Car

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more