2019

Jack Jack’s year in review

Highest rated films

  • Everybody's Everything

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Love

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • The Great Beauty

    ★★★★½

  • Contempt

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★★

  • if....

    ★★★★

  • Tout Va Bien

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The Great Beauty

Jan 1

Last Film

Made in USA

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Romance
8 films
Comedy
7 films
Thriller
7 films
Crime
7 films
Fantasy
6 films
Animation
4 films
Documentary
4 films
Music
3 films
Family
3 films
USA
16 films
France
14 films
UK
9 films
Italy
7 films
Japan
4 films
Germany
2 films
Sri Lanka
1 film
Sweden
1 film
English
29 films
French
12 films
Japanese
8 films
Italian
6 films
Spanish
4 films
German
4 films
Chinese
2 films
Tamil
1 film
Cantonese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 167

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Diamonds Are Forever
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Doomsdays
Average weighted rating:

3.4

Films Jack watched in 2019

  • Made in USA
  • Toy Story 4
  • Patriotism
  • Everybody's Everything
  • In the Loop
  • British Sounds
  • Godard Mon Amour
  • Tolkien
  • Diamonds Are Forever
  • Bohemian Rhapsody
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Beautiful Boy
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Piano Teacher
  • Origins of the 21st Century
  • if....
  • Booksmart
  • Lady Bird
  • Princess Mononoke
  • Yesterday
  • The Social Network
  • Spirited Away
  • My Neighbor Totoro
  • American Psycho
  • Contempt
  • Tout Va Bien
  • Love
  • Pierrot le Fou
  • Masculin Féminin
  • Se7en
  • The Handmaiden
  • A Most Violent Year
  • Nenette and Boni
  • T2 Trainspotting
  • The Matrix
  • The Working Class Goes to Heaven
  • 8½
  • Rocco and His Brothers
  • High Life
  • Doomsdays
  • The Great Beauty

World map

Highly rated films Jack is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more