• Be Seeing You

    Be Seeing You

    ★★★★

    “The real result of that strike was not a 3 or 4% rise in pay but the education of young workers discovering the true identity of their struggle” “it’s not about what the tabloids write, it’s about what the working class does”

    V well made Chris Marker film interviewing striking workers in a factory in pre-68 France: lots of good discussion on communism, long hours and lack of leisure, automation, the media amongst other things…

    en.labournet.tv/video/6363/bientot-jespere-be-seeing-you

  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    ★★★½

    Worth a watch for anyone interested in Ghibli, animation or art in general. Miyazaki is v cute and wholesome and just what I needed at times (watched this in three parts) but also misses Miyazaki’s relationship with his son, despite going into detail on Ghiblis future after Miyazaki.

  • The Beaches of Agnès

    The Beaches of Agnès

    ★★★

    Back to Varda after a too-long break. A good watch, nice to revisit Agnes' films but let down by a creeping self-indulgence that leads into digressions that mess up the pacing of the film for me. This just didn't hit right for me, something about how it's edited I think, idk. Felt myself comparing it a lot to her final film, Varda by Agnes (2019), which arguably is a re-edit of this. Idk, was fascinating to hear about her life,…

  • On Your Mark

    On Your Mark

    ★★★½

    the effort that Ghibli put into a seven-minute music video, damn. Yes, there was a strange unexplained, non-linear storyline involving two cops saving an angel and we didn't have subs so didn't know what the song's about - but the animation in this is some of the best I've seen in Ghibli: proper Star Wars/Blade Runner vibes but with lush Miyazaki colours and neons too. Just the capacity to create worlds, this is a film full of so much potential, to my eyes at least

  • La Chinoise

    La Chinoise

    ★★★½

    Ok I really didn't enjoy this as much as the first-time-wanna-be-cinephile-i-love-godard me did but I think there's still a lot to gain from bits and pieces in here - incredibly confusing and difficult to understand at times but there are some rewarding segments if you bear with it.

    Best scene is the train interview with Francis Jeanson on the Algerian revolution, compared with arguments which foreshadow those which would come to plague the Red Army Faction (see Baader Meinhof Complex,…

  • The Father

    The Father

    ★★★

    At its best The Father feels like theatre - the music, scenery, the careful dedication to the shifting sets and characters, it all feels like a delicately crafted piece of art; chilling and all-encompassing like only theatre can be. However, as time goes by and the editing tricks wear thin, it starts to lose its sheen. Started to feel like there’s something missing here: a depth that the editing serves to cloak. Perhaps we're missing not just the depth of…

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★½

    “It feels like I’m in a dream”

    From that first episode, that’s exactly what this film feels like - a dizzying, spinning collection of worlds, time and space. Quite hard to follow if you’re trying to do that, but my mate said the overarching themes are what’s important in Japanese cinema: that feels true here - a strong anti-war message, alternative families, solidarity, kindness and peace - it’s all in there.

    Also notable is Ghibli’s incredible use of watercolour and moving animation, always good but pushed to new heights in this one

  • Newspeak

    Newspeak

    ★★★★

    “History allows us to see into the future without the blindfold of propaganda” // “each act of work is a political act” // “the denial of being political is a political act”

    Stunning as always from Fero/Migrant Media - just soars through the politics of Occupy movement, the press and the wars in Iraq and Libya with characteristic lucidity, somehow tying it all together into a strong call for resistance, all amidst the frontline of these struggles. This is what…

  • Julie & Julia

    Julie & Julia

    ★★★½

    "we're not talking about men, who's talking about men?"

    a hymn to simple pleasures and the joy of food enjoyed with friends, to lives folding and unfolding in different places spread across decades.

    I think I'd have enjoyed this a lot more if I'd watched it one sitting, it seemed to drag towards the last half hour but I'm willing to let it go for that ending, that ending: not really a spoiler because I think anyone would appreciate this…

  • Notting Hill Carnival, 83-86

    Notting Hill Carnival, 83-86

    ★★★

    Beaut little short offering snapshots of Notting Hill Carnival 1983-6. Captures some of the feeling of DIY soundsystem culture that Lover’s Rock tried and (arguably) failed to capture. V fresh, atmospheric if grainy VHS piece depicting the raw feeling and freedom of dance, people filling their streets with music all amid the usual lingering threat of police violence. Could have done with some interviews to keep it going for half an hour but nonetheless a bright hymn to festival culture, “till a next year”.

    On cinema club til 5th Aug lecinemaclub.com

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★½

    sorry Miyazaki your greens are 2 saturated xo



    Nevertheless an incredibly vivid and calming film to fall into; even if it's a bit more politically ambiguous than other Ghiblis.

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★½

    fell asleep halfway through at bfi. great cinematography and landscapes as ever - not so good dialogue and pacing/storyline. sorry wkw