Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Be Seeing You

Be Seeing You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nemo

Nemo

1984
×
Edit this entry  
24
Encounter

Encounter

2016
×
Edit this entry  
24
Balance

Balance

2016
×
Edit this entry  
23
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Newspeak

Newspeak

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notting Hill Carnival, 83-86

Notting Hill Carnival, 83-86

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Afgan: The Soviet Experience

Afgan: The Soviet Experience

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burn

Burn

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Story of an Old Lady

The Story of an Old Lady

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Souvenirs and Evocations

Souvenirs and Evocations

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Po Po

Po Po

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Defeat of the Champion

Defeat of the Champion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Class of Struggle

Class of Struggle

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Battle of Chile: Part III

The Battle of Chile: Part III

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
GODSPEED

GODSPEED

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
North

North

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Organizer

The Organizer

×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Minute For One Image

One Minute For One Image

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leila Khaled Hijacker

Leila Khaled Hijacker

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry