itskyle 🌚 has logged 85 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
1BR

1BR

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moebius

Moebius

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Cars

Cars

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiteout

Whiteout

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Step Up

Step Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rugrats Go Wild

Rugrats Go Wild

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry