alex has logged 31 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry