Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Filhas de Lavadeiras

Filhas de Lavadeiras

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Balloon

Balloon

2019
×
Edit this entry  
03
All In

All In

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
30
Bread and Roses

Bread and Roses

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Edit this entry  
20
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Story of Me

The Story of Me

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
Edit this entry  
12
Viy

Viy

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
White Out, Black In

White Out, Black In

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Boy 23: The Forgotten Boys of Brazil

Boy 23: The Forgotten Boys of Brazil

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
EGUM

EGUM

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Edit this entry  
07
Güeros

Güeros

2014
×
Edit this entry  
23
Beanpole

Beanpole

2019
×
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
14
Rio, North Zone

Rio, North Zone

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
White Out, Black In

White Out, Black In

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry