• Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Egum

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • 1917

    ★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Lingua Franca

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Beanpole

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

  • Captain Marvel

  • Elisa & Marcela

    ★★★★½

  • The Edge of Democracy

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Aquaman

    ½

  • Bird Box

    ★★½

  • The Tree of Blood

    ★★½

  • The Haunting of Hill House

  • The VelociPastor

  • Sócrates

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

    ★★★★

  • Receptor

    ★★★½

  • Bright

    ★½

  • Wonder

  • Coco

    ★★★★

  • Meus 15 Anos

  • Loving Vincent

  • The Fate of the Furious

  • The Young Karl Marx

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Hi Stranger

  • It’s Never Nighttime in the Map

  • The Cambridge Squatter

    ★★★★

  • Boy 23: The Forgotten Boys of Brazil

    ★★★½

  • Your Name.

  • Aquarius

    ★★★★½

  • Lovesong

    ★★★½

  • The Revenant

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Hotel Transylvania 2

  • Afternoon Class

  • Furious 7

  • Chappie

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

  • White Out, Black In

    ★★★

  • The Maze Runner

  • Guardians of the Galaxy

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★

  • Güeros

    ★★★

  • Concerning Violence

    ★★★★

  • World War Z

  • Camille Claudel, 1915

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Life of Pi

  • Neighboring Sounds

    ★★★★

  • Fast Five

  • Rio

  • Rango

  • Reflexões de um Liquidificador

    ★★★

  • Inception

  • The Karate Kid

  • Alice in Wonderland

  • The Twilight Saga: New Moon

  • The Story of Me

    ★★★½

  • G.I. Joe: The Rise of Cobra

  • Up