• Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★

    so cute

  • Jackie

    Jackie

    ★★★½

    natalie portman’s performances never fail to blow me away, she is truly amazing in everything she does

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★★

    me whenever i feel just a bit sad:

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    anya taylor joy is incredible. no other comments will be made

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    i have a lot of mixed feelings about licorice pizza:

    i did fucking love how well this was made, the colours, the fashion and the aesthetics of this very cool-looking 70s-set movie

    alana haim is an incredible actress!

    and this could’ve been one of the best movies of the year and i could absolutely love it if it wasn’t for the very weird age gap….. and bad japanese jokes.
    cooper hoffman is 18 years old i don’t understand why he…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★½

    honestly i just don’t think this is really for me. it’s so well made and crafted and i can see why so many people love it, but i just couldn’t connect with it. i enjoyed a lot of parts but by the end i was so bored and glad for it to be over. i did like and find interesting the issues it brought up about feminism and environmentalism, but this was just not for me.

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    still probably the best movie i’ve ever seen in my life, also i just cried my eyes out

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    kicking off the new year right

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    “i’m an unnatural mother”

    i’ve been excited to watch this for so long, i’m so glad it lived up to my high expectations. first of all, i’m so proud of maggie gyllenhaal. this is such a great directorial debut. female directed films about women and mothers and daughters are so important, this is such an interesting look at mother and daughter relationships, especially when they’re not always good ones. i didn’t expect this to focus so much on the past,…

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    you look like gwyneth paltrow on food stamps.. and not in a good way!

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    I love david fincher so much, this was fucking incredible

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★★

    i feel nothing but pain now