• Godmothered

    Godmothered

    ★★★

    isla fisher in a disney movie and sacha baron cohen releasing a new borat movie in 2020... i think it’s just powerful of them

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    riz ahmed’s performance guys guysssss GUYSSSSSS

  • Mank

    Mank

    ★★★★

    david fincher @ mank and welles: call an ambulance






    but not for me! 

  • Christmas in Rome

    Christmas in Rome

    ★★

    i just wanna live a fanfiction in rome

  • Surviving Christmas

    Surviving Christmas

    ★★½

    i hate ben affleck and everything he represents

  • Faut pas lui dire

    Faut pas lui dire

    ★½

    yeah he cheated on his wife but got married to the man he truly loves in the end this one is for the unfaithful gays !

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

    THEY NEVER DID NOTHING WRONG

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    “YOU WERE THE CHOSEN ONE, they said you were to destroy the sith not join them. bring balance to the force, not leave at darkness.”
    I HATE YOU”
    you were my brother, anakin. i loved you.

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★

    i need a shower. i need to wash this movie away from my skin

  • Miss Americana

    Miss Americana

    taylor swift is the music industry

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★★★

    ok so there’s so much i wanna talk about it and i just keep crying 

    first of all, i can’t even begin to explain how important it is for the lgbtqia+ community to finally have a movie that doesn’t circle around about religion, death diseases, death, bad endings. specially for sapphics, we all see gay men movies a lot and not enough about women. and it’s such an amazing experience and i know a lot of people fought so we…

  • Hillbilly Elegy

    Hillbilly Elegy

    ★★

    this just isn’t the worst movie from 2020 cause new mutants was released this year