King has logged 69 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Date Night

Date Night

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of Hercules

The Legend of Hercules

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Japan Sinks

Japan Sinks

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Turistas

Turistas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Alternate Histories

Love, Death & Robots: Alternate Histories

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue

Rogue

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anna

Anna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Devil

Devil

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry