• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Have You Ever Seen Fireflies?

    ★★½

  • Mortal Kombat

  • Save Ralph

  • Bad Trip

    ★★★

  • Seaspiracy

  • Nobody

    ★★★

  • Paper Lives

    ★½

  • Red Dot

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★

  • The Dig

    ★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Creating The Queen's Gambit

  • Pretend It's a City

    ★★★½

  • Stuck Apart

    ★★

  • Tony Parker: The Final Shot

    ★★

  • Cops and Robbers

  • The Midnight Sky

  • Leyla Everlasting

    ½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★

  • Two Distant Strangers

    ★★★½

  • Ethos

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

    ★★★★

  • The Life Ahead

    ★★

  • Canvas

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★½

  • Over the Moon

    ★½

  • Soul

    ★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★½

  • Des

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • The Old Guard

  • Hamilton

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • Athlete A

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★

  • The Plot Against America

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Undine

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★

  • His House

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★