Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Long Absence

The Long Absence

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Victor and Victoria

Victor and Victoria

1933
×
★★★★
Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Virtual Combat

Virtual Combat

1995
×
Edit this entry  
21
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Railroadin'

Railroadin'

1929
×
★★★★
Edit this entry  
19
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harvey

Harvey

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★★
Edit this entry  
02
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Geisha Boy

The Geisha Boy

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Devil to Pay!

The Devil to Pay!

1930
×
★★½
Edit this entry  
25
Desire

Desire

1936
×
★★★★
Edit this entry  
25
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★★
Edit this entry  
24
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Super Sucker

Super Sucker

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Only Money

It's Only Money

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Entertainer

The Entertainer

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Which Way to the Front?

Which Way to the Front?

1970
×
★★★
Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Edit this entry