amanda has logged 198 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
08
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Antebellum

Antebellum

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spree

Spree

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry