Eduardo has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Backtrace

Backtrace

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau no Mapa

Bacurau no Mapa

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Depois da Meia Noite

Depois da Meia Noite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reel

Reel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry