clemmie has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★½
Edit this entry  
25
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Paper Heart

Paper Heart

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Splinter

Splinter

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Edit this entry  
04
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry