Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
One Day

One Day

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry