• Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • Wife of a Spy

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The Tragedy of Man

    ★★★½

  • Beyond the Infinite Two Minutes

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Lessons from a Calf

    ★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • His Motorbike, Her Island

    ★★★★½

  • Children of Paradise

    ★★★★½

  • The Greasy Strangler

    ★½

  • Gaslight

    ★★★★

  • The Red Spectacles

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★

  • Big Eyes

    ★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★½