Iglian has logged 44 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Angel

El Angel

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
½
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rafiki

Rafiki

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry