Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Nobody

    ★★★

  • Jakob's Wife

    ★★★

  • Scooby-Doo! The Sword and the Scoob

    ★★★

  • Near Dark

    ★★★★½

  • Vampire Hunter D: Bloodlust

    ★★★★½

  • The 7th Voyage of Sinbad

    ★★★★½

  • The Sisters Of Mercy: Wake - In concert at the Royal Albert Hall

    ★★★★½

  • Coraline

    ★★★★

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • Hansel & Gretel: Witch Hunters

    ★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★★★

  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

    ★★★★

  • Southland Tales

    ★★★★

  • My Bloody Valentine

    ★★★★

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★★

  • Invasion of Astro-Monster

    ★★★★

  • The 10th Victim

    ★★★★

  • Clifford

    ★★★★

  • Wendigo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 30 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

She

Jan 1

Last Film

The Stupids

May 12

Genres, countries & languages

Action
43 films
Drama
37 films
Horror
33 films
Fantasy
33 films
Thriller
32 films
Adventure
32 films
Comedy
31 films
Sci Fi
27 films
Animation
23 films
Crime
17 films
USA
95 films
UK
21 films
Italy
10 films
France
10 films
Germany
9 films
Australia
7 films
Japan
6 films
Canada
6 films
Hong Kong
4 films
Spain
4 films
English
131 films
Italian
14 films
German
9 films
French
7 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Cantonese
5 films
Thai
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 92

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ian’s most liked review

The Astrologer

★★★★

Citizen Kane if it was about the rise and fall of a jewel smuggling astrologer media mogul and had at least one full Moody Blues song on the soundtrack.

Despite being an idiosyncratic vanity project, it's incredibly watchable and several pieces of it have lodged themselves in my brain.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jack and Jill
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Korn - Live at CBGB's

Films Ian watched in 2021

  • The Stupids
  • The Maxx
  • The Fantastic Miss Piggy Show
  • The Dark Backward
  • Wrath of Man
  • Clifford
  • Texas Chainsaw 3D
  • SWANS ‎– A Long Slow Screw
  • Korn - Live at CBGB's
  • Ghosts... of the Civil Dead
  • The Sect
  • Mission: Impossible III
  • Wendigo
  • La Strada
  • Someone Like You...
  • The Chameleons: Live at the Camden Palace
  • Bad Blood for the Vampyr
  • Sound of Metal
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • The Sisters Of Mercy: Wake - In concert at the Royal Albert Hall
  • Mortal Kombat
  • Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon
  • David Blaine: Real or Magic
  • Budfoot
  • DC Showcase: Death
  • Coraline
  • Nobody
  • Near Dark
  • Deathwatch
  • The Witches of Hollywood
  • Basic Witch
  • Onward
  • Hillbilly Elegy
  • Jakob's Wife
  • Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf
  • Blood & Donuts
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Shadow of the Vampire
  • DMX: Angel
  • Police Story 3: Super Cop
  • The Reckoning
  • Police Story 2
  • Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire
  • Habit
  • Scooby-Doo! and the Witch's Ghost
  • The Empty Man
  • The Passion of the Christ
  • The Crow: City of Angels
  • Police Story
  • Godzilla vs. Kong
  • The Sight
  • Southland Tales
  • My Secret World: The Story Of Sarah Records
  • Zack Snyder's Justice League
  • In a Glass Cage
  • Timecrimes
  • Sexy Beast
  • The Gentlemen
  • Kill List
  • Something in the Air
  • Shoplifters of the World
  • Daleks!
  • Doctor Who: State of Decay
  • The Day of the Triffids
  • Girls in Uniform
  • Who Killed Captain Alex?
  • We Are the Night
  • Queen of the Damned
  • Sucker Punch
  • Warning Sign
  • Goku: Midnight Eye
  • Demon City Shinjuku
  • Vampire Hunter D: Bloodlust
  • The Forsaken
  • Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records
  • The Warrior and the Sorceress
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • My Bloody Valentine
  • To Your Last Death
  • Night of the Howling Beast
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Drácula
  • Bullet in the Head
  • Invasion of Astro-Monster
  • BLACKPINK: Light Up the Sky
  • Razorback
  • Snow Steam Iron
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Nomads
  • Rodney Dangerfield: Opening Night at Rodney's Place
  • Odd Thomas
  • Against the Dark
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • Van Helsing
  • White Noise
  • The Keyhole
  • Scooby-Doo! The Sword and the Scoob
  • Malcolm & Marie
  • I Care a Lot
  • Crossword Mysteries: Terminal Descent
  • The Astrologer
  • Exordium
  • Playing for Keeps
  • Monster Hunter
  • Garfield
  • The Pink Panther 2
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • The 10th Victim
  • The Swimming Pool
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire
  • Alien Nation
  • Far from the Madding Crowd
  • Dune
  • Babylon 5: The Lost Tales - Voices in the Dark
  • Judas and the Black Messiah
  • The World to Come
  • The Blood of Heroes
  • Nate: A One Man Show
  • Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King
  • Eye of the Beholder: The Art of Dungeons & Dragons
  • What's New Pussycat?
  • The Story of Piera
  • Babylon 5: The Legend of the Rangers - To Live and Die in Starlight
  • The Story of King Midas
  • Evolution
  • The Golden Voyage of Sinbad
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Babylon 5: A Call to Arms
  • The Great Muppet Caper
  • Batman: Gotham by Gaslight
  • Pizza: A Love Story
  • The Witch's Curse
  • Dragonstrike
  • The Hobbit
  • Dragonlance: Dragons Of Autumn Twilight
  • Babylon 5: The River of Souls
  • Rock of Ages
  • John Carter
  • Solomon Kane
  • Yor, the Hunter from the Future
  • Man from Deep River
  • Gods of Egypt
  • Jack and Jill
  • Ladybugs
  • Babylon 5: In the Beginning
  • Endgame
  • Doctor Who: Revolution of the Daleks
  • Promising Young Woman
  • Babylon 5: Thirdspace
  • She

World map

Highly rated films Ian is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more