Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★★

  • Coming Out

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Repo Man

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • The Killer

    ★★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Nayakan

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★½

  • Hellraiser

    ★★★★½

  • The Night Comes for Us

    ★★★★½

  • Hellbound: Hellraiser II

    ★★★★½

  • Night of the Demon

    ★★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★½

  • Zulu

    ★★★★½

  • City on Fire

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 717 Films watched
  • 59.8 Average per month
  • 13.8 Average per week

Milestones

First Film

Kamikaze 1989

Jan 1

Most Watched

Sliver

twice

Born in Prison

twice

Last Film

The Damned

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
227 films
Action
193 films
Comedy
170 films
Horror
150 films
Adventure
148 films
Sci Fi
147 films
Thriller
130 films
TV Movie
109 films
Fantasy
84 films
Mystery
72 films
USA
388 films
UK
144 films
Canada
45 films
France
44 films
Germany
37 films
Hong Kong
31 films
Japan
18 films
Italy
17 films
Australia
13 films
India
11 films
English
616 films
French
57 films
Spanish
41 films
German
31 films
Cantonese
28 films
Italian
27 films
Russian
23 films
Japanese
21 films
Chinese
18 films
Hungarian
16 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 120 Added 682

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ian’s most liked review

Color Out of Space

★★★½

In much the same way that Stuart Gordon's Lovecraft adaptations end up being much more Gordon than H.P., this ends up being much more Richard Stanley. The difference is that Stanley's own sensibilities are closer to Lovecraft's own. It turns out that Stanley's brand of doomy, tripped out weirdness is…

More reviews

Ian’s most liked list

NOISE ESION

Noise, Harsh Noise, Japanese Noise, Harsh Noise Wall, Power Electronics. Some early Industrial and No Wave. Focused mostly on documentaries and live performances but still including a few notable collaborations and soundtracks.


Not on Letterboxd but relevant:
Cult of Rage (1988) - A series of CBS reports by Mike Taibbi…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Verotika
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Making of Sharpe's Peril

Films Ian watched in 2020

  • The Damned
  • Wonder Woman 1984
  • Sorceress
  • Ator IV: The Hobgoblin
  • Let's Make a Sandwich
  • Iron Warrior
  • The Blade Master
  • Paddington 2
  • Doctor Who: Voyage of the Damned
  • Last Holiday
  • Christmas in Connecticut
  • Elf
  • Anna and the Apocalypse
  • Krampus
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Game Over
  • The Family Stone
  • Ator, the Fighting Eagle
  • The Pelican Brief
  • Notting Hill
  • Disgusteen
  • Teenage Tupelo
  • The Holiday
  • The Sword and the Sorcerer
  • Enzian: When the Lights Go Up
  • The Columnist
  • The Mummy's Shroud
  • Christmas Waltz
  • Time for Us to Come Home for Christmas
  • Red Sonja
  • A Time to Kill
  • Let Them All Talk
  • Matchmaker Santa
  • A Muppet Family Christmas
  • The Santa Clause
  • Wild Mountain Thyme
  • Live Forever as You Are Now with Alan Resnick
  • The Diary of an Innocent Boy
  • Le Pont du Nord
  • Freaky
  • Ammonite
  • Mank
  • The Princess Switch: Switched Again
  • The Princess Switch
  • Happiest Season
  • Star Trek: The Next Generation: The Best of Both Worlds
  • Blood Freak
  • Star Trek Voyager: Dark Frontier
  • Star Trek: Voyager: Inside the New Adventure
  • Chaos on the Bridge
  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine
  • Doctor Who: A Christmas Carol
  • A Timeless Christmas
  • Minions
  • A Royal Christmas
  • American Juggalo 2
  • Super Mario Bros.
  • The Night Comes for Us
  • Enter the Dragon
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • GoldenEye
  • Liverpool FC: The 30 Year Wait
  • Roald Dahl's The Witches
  • Hotel Transylvania
  • Jimmy Neutron: Boy Genius
  • Blades of Glory
  • Rush Hour 2
  • Fantastic Voyage
  • Doctor Who: Dimensions in Time
  • Rush Hour
  • Doctor Who: Twice Upon a Time
  • Backward Creep
  • Council House and Violent
  • Bad Candy
  • Milk Teeth
  • What's Your Number?
  • Dostana
  • Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio
  • Doctor Who: The Husbands of River Song
  • OPAL
  • Michael Lives: The Making of 'Halloween'
  • Japanese Doctor Who
  • Doctor Who: Clara and the TARDIS
  • The Hunt for Red October
  • Vegas Vampires
  • Disturbing Behavior
  • Leatherface
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III
  • The Brides of Dracula
  • Dead of Night
  • Demons
  • The Mask of Fu Manchu
  • Verotika
  • The Craft: Legacy
  • The Serpent and the Rainbow
  • Sarah Cooper: Everything's Fine
  • The Town that Dreaded Sundown
  • The Rage: Carrie 2
  • Night of the Demon
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Doctor Who: The Last Day
  • The Land That Time Forgot
  • Salt
  • Unfriended: Dark Web
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • First Date
  • Rebecca
  • Halloween Party
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Wolf's Call
  • Hercules
  • The Trial of the Chicago 7
  • Doctor Who: Last Christmas
  • Total Recall
  • The Curse of the Mummy's Tomb
  • Black Death
  • When Saturday Comes
  • Monster from the Ocean Floor
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Curiosa
  • Undine
  • Return of the Fly
  • Cabin Fever
  • Hubie Halloween
  • Morgue
  • Showtime
  • Happy Halloween, Scooby-Doo!
  • Summerland
  • Doctor Who: Deep Breath
  • Korn: Who Then Now?
  • Lina from Lima
  • Submersible
  • Shaun of the Dead
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Bones
  • Enola Holmes
  • Tokyo Gore Police
  • Hollow Man
  • Body Melt
  • The Human Voice
  • Quicksilver Highway
  • Hellraiser
  • The Atomic Submarine
  • Gwilliam's Tips For Turning Tricks Into Treats
  • Gwilliam
  • Cold Sweat
  • The Quatermass Experiment
  • Babylon 5: The Gathering
  • Isabella
  • The Death King
  • Quatermass 2
  • Beverly Hills Chihuahua
  • Boo 2! A Madea Halloween
  • Dance of the Dead
  • Feels Good Man
  • Lords of the Deep
  • Leviathan
  • Kate Bush - Efteling Special
  • The Breed
  • Doctor Who: The Missing Episodes
  • Doctor Who: The Talons of Weng-Chiang
  • Emily Heller: Ice Thickeners
  • Iliza Shlesinger: Unveiled
  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Doctor Who: Frontios
  • The Replacements: Incident on 7th Street
  • We Jam Econo: The Story of the Minutemen
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • AD/BC: A Rock Opera
  • Doctor Sleep
  • Doctor Who: The Five Doctors
  • Diabolique
  • Project: ALF
  • Predator
  • The Muppets
  • Doctor Who: The Night of the Doctor
  • Doctor Who: The King's Demons
  • Doctor Who: Enlightenment
  • Doctor Who
  • Alan Partridge: Welcome to the Places of My Life
  • Doctor Who: Scream of the Shalka
  • Doctor Who: The Curse of Fatal Death
  • Alan Partridge on Open Books with Martin Bryce
  • Doctor Who: Time Crash
  • Doctor Who: Terminus
  • Shall We Dance
  • Sleepwalkers
  • The Battle of Chile: Part III
  • Live From the Space Stage: A Halyx Story
  • Submerged
  • Doctor Who: Mawdryn Undead
  • The Boss Baby: Get That Baby!
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Mulan
  • Doctor Who: Snakedance
  • Doom Asylum
  • The Church
  • The Twilight Saga: New Moon

See all 717

World map

Highly rated films Ian is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more