Highest rated films

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • Crank: High Voltage

    ★★★★★

  • Muppet Treasure Island

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★½

  • Constantine

    ★★★★½

  • Ida

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Breaking the Waves

    ★★★★½

  • eXistenZ

    ★★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • Red Desert

    ★★★★½

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 597 Films watched
  • 49.8 Average per month
  • 11.5 Average per week

Milestones

First Film

Eight Hours Don't Make a Day

Jan 4

Most Watched

Portrait of a Lady on Fire

twice

One Man Metal

twice

Midsommar

twice

Olympus Has Fallen

twice

Brain Damage

twice

Last Film

The Wild Party

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
220 films
Horror
178 films
Thriller
160 films
Action
133 films
Comedy
127 films
Romance
67 films
Crime
65 films
Sci Fi
61 films
Mystery
59 films
Fantasy
55 films
USA
387 films
UK
84 films
Canada
40 films
France
38 films
Germany
28 films
Japan
25 films
Spain
18 films
Italy
14 films
China
11 films
Hong Kong
11 films
English
512 films
French
50 films
Spanish
45 films
German
31 films
Japanese
30 films
Italian
29 films
Chinese
16 films
Russian
15 films
Latin
10 films
Portuguese
8 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 109 Added 768

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ian’s most liked review

Despiser

★★★★½

This is the kind of movie that makes me feel bad for people that never go cinematic dumpster diving. Yeah, you slog through a lot of boring garbage but every once in a while you find a Despiser.

Recently I've been thinking a lot about the reasons I love super…

More reviews

Ian’s most liked list

666: The Hooptober of the Beast

It's finally that time of the year again! Once again I'm doing all new to me watches and all movies fill at least one of the requirements. I'll have a separate list that includes any other horror watches that I inevitably get up to.
Cinemonster's original list
QUICK EASY RULES:…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Loqueesha
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Leather Kittens Gone Bad

Films Ian watched in 2019

  • The Wild Party
  • Phantoms of Nabua
  • Show Me Love
  • Winter's Tale
  • Compulsion
  • Lilies
  • Blank Check
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Aristocats
  • Best in Show
  • Among the Shadows
  • The Search for Santa Paws
  • Knives Out
  • Cats
  • Christmas Mail
  • The Bloody Exorcism of Coffin Joe
  • Always Shine
  • 6 Underground
  • A Day in the Country
  • Together
  • Uncut Gems
  • A Hidden Life
  • Dark Waters
  • The Head Hunter
  • The August Virgin
  • The Weeping House of Qala
  • Wounds
  • Holiday
  • The Golden Glove
  • A Cinderella Story: Christmas Wish
  • Mistletoe & Menorahs
  • Unidentified Flying Oddball
  • Treasure of Matecumbe
  • Davy Crockett and the River Pirates
  • Davy Crockett, King of the Wild Frontier
  • The Three Musketeers
  • Black Christmas
  • Richard Jewell
  • 21 Bridges
  • The Fall
  • Mother Joan of the Angels
  • Santa Girl
  • Let It Snow
  • The Holiday Calendar
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • The Santa Clause 2
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • The Wolf Hour
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Boomerang
  • Your Date Is Here
  • Haeckel's Tale
  • The Two Popes
  • Gremlins
  • Valerie on the Stairs
  • El Dorado
  • Little Joe
  • By Hook or by Crook
  • Kustom Kar Kommandos
  • Fireworks
  • The Feast of Stephen
  • To Die For
  • Ladies They Talk About
  • Hellaware
  • Nursery Rhymes
  • The Eiffel Tower Mystery
  • The Santa Clause
  • The Knight Before Christmas
  • One Man Metal
  • Grown Ups
  • Captain Voyeur
  • Serendipity
  • Barb Wire
  • Last Christmas
  • The Unbearable Lightness of Being
  • Cans Without Labels
  • Ida
  • Violet
  • On Dark Horses
  • In the Cut
  • Rough Magic
  • Apt Pupil
  • Ford v Ferrari
  • Doctor Sleep
  • Single White Female
  • Pain and Glory
  • Kali Geisha Erotica Grotesque
  • Pauline
  • Water Lilies
  • System Crasher
  • Playing with Fire
  • Charlie's Angels
  • The Lady Eve
  • Marriage Story
  • Orphan
  • Nightmare Alley
  • Declaration of Independence
  • The Tomb of Ligeia
  • The Naked Witch
  • Auntie Lee's Meat Pies
  • Shanghai Express
  • True Norwegian Black Metal
  • Leather Kittens Gone Bad
  • Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas Alive 2016
  • Gorgoroth: Black Mass Krakow 2004
  • The Irishman
  • Peste Noire: À la Chaise-Dyable
  • Double Indemnity
  • Death Metal Murders
  • 666 - At Calling Death
  • While the City Sleeps
  • Jobe'z World
  • Eternal Flame of Gehenna
  • Audience of One
  • The Premature Burial
  • Cold Void
  • The Raven
  • glastonburykids
  • Tales of Terror
  • Dr. Phibes Rises Again
  • Joker
  • Terminator: Dark Fate
  • The Abominable Dr. Phibes
  • The Masque of the Red Death
  • Vampire In Vegas
  • The Dancing Pumpkin and the Ogre's Plot
  • The Exorcist
  • The Seventh Curse
  • The Cat and the Canary
  • Flesh for Frankenstein
  • Inside
  • Tigers Are Not Afraid
  • House of Usher
  • The Haunted Palace
  • The Omen
  • Amityville II: The Possession
  • The Pit and the Pendulum
  • Strange Confession
  • The Fog
  • Tales from the Crypt: Demon Knight
  • Blood Bath
  • The Lair of the White Worm
  • Ninjas
  • Basement
  • Love from Mother Only
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Children of the Corn 666: Isaac's Return
  • The Black Sleep
  • The Undead
  • House on Haunted Hill
  • 2:30am at a 7-11 near Disney World
  • Cellar Dweller
  • Strangler of the Swamp
  • Ferryman Maria
  • The Mummy's Curse
  • The Mummy's Ghost
  • The Birch
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Parasite
  • The Mummy's Tomb
  • The Mummy's Hand
  • Billy and Mandy in: Trepanation of the Skull and You
  • The Strange Hostel of Naked Pleasures
  • Satan's Rhapsody
  • The Wolf Man
  • Medium
  • Frankenstein Island
  • Hot Ticket
  • Zoe XO
  • Haxx Deadroom
  • The Lighthouse
  • The Evil of Frankenstein
  • The House That Dripped Blood
  • The Monster Club
  • Torture Garden
  • Tales from the Crypt
  • Faust: Love of the Damned
  • The Templar Code: Crusade of Secrecy
  • Holy Grail in America
  • The Thirteenth Floor
  • Passengers
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Batman: The Killing Joke
  • Son in Law
  • Easy Money
  • MacGruber
  • Jessabelle
  • Truth or Dare
  • Detention
  • Stay Alive
  • Trapped: The Alex Cooper Story
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Suicide Squad
  • Comedy Central Roast of Alec Baldwin
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Wild Love
  • $5 at the Door
  • Bleu Blanc Satan
  • Asylum
  • The Skull
  • To the Devil a Daughter
  • Hustlers
  • Special Effects
  • Werewolf Women of the S.S.

See all 597

World map

Highly rated films Ian is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more