Ian has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Ghosts... of the Civil Dead

Ghosts... of the Civil Dead

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sect

The Sect

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Edit this entry  
02
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
30
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
Edit this entry  
25
The Chameleons: Live at the Camden Palace

The Chameleons: Live at the Camden Palace

1985
×
Edit this entry  
25
Bad Blood for the Vampyr

Bad Blood for the Vampyr

1986
×
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sisters Of Mercy: Wake - In concert at the Royal Albert Hall

The Sisters Of Mercy: Wake - In concert at the Royal Albert Hall

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Budfoot

Budfoot

2019
×
Edit this entry  
19
DC Showcase: Death

DC Showcase: Death

2019
×
Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deathwatch

Deathwatch

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
The Witches of Hollywood

The Witches of Hollywood

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Basic Witch

Basic Witch

2020
×
Edit this entry  
16
Onward

Onward

2020
×
Edit this entry  
16
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

Scooby-Doo! and the Reluctant Werewolf

1988
×
Edit this entry  
15
Blood & Donuts

Blood & Donuts

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
DMX: Angel

DMX: Angel

2001
×
Edit this entry  
08
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
Edit this entry  
08
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
Edit this entry  
07
Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

Scooby-Doo! and the Legend of the Vampire

2003
×
Edit this entry  
05
Habit

Habit

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Edit this entry  
05
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Edit this entry  
03
The Crow: City of Angels

The Crow: City of Angels

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sight

The Sight

2000
×
★★
Edit this entry  
02
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
My Secret World: The Story Of Sarah Records

My Secret World: The Story Of Sarah Records

2014
×
Edit this entry  
31
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
Edit this entry  
30
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry