Abhishek has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Talvar

Talvar

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Khuda Haafiz

Khuda Haafiz

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Satya

Satya

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry