jess has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
½
Edit this entry  
31
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★½
Edit this entry  
18
Only You

Only You

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★½
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
½
Read the review Edit this entry