jess has logged 277 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Edit this entry  
02
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Edit this entry  
16
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★½
Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Edit this entry  
30
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Means War

This Means War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
9

9

2009
×
★★
Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amélie

Amélie

2001
×
★½
Edit this entry  
31
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry