• Manic

    Manic

    ★★

    Really feels like something they would’ve played in high school health class.

    I respect the handheld style of Manic. It’s intimate and intense being confrontational like the challenging subject it discusses of troubled teens in therapy. There’s a lot of intentionally uncomfortable screaming, fights, and teens sitting in a circle as a counselor gives inspirational yet superficially relatability antidotes to their abuse and mental health. At times feels Sunday afternoon PSA special shot with more artistic thought. And I think…

  • The Pink Panther

    The Pink Panther

    ★★★★

    Duh-dun. Duh-dun. Duh-dun duh-dun duh-dun duh-dun duh-daaa, da-da dun da dun

    Once I hear that iconic theme I’m in pure comfort. The first comedy in Blake Edward’s series combines the etiquette of the thriller and the silliness of slapstick for a comedy that’s actually clever, actually makes me laugh, and actually has a story. Take that comedies today. I mean gorilla suits anyone? 

    Edward knew comedy has the ability to be complex and still be funny. The comedy and story work…

  • A Shot in the Dark

    A Shot in the Dark

    ★★★★★

    I have a confession to make: Bugs Bunny and Peter Sellers as Jacques Clouseau were my first crushes. So I apologize for the Pink Panther marathon cluttering your feed ahead of time.

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★

    The story: very good. The direction: good. The acting: sort of good. The script: mehhhh. 

    But important nonetheless.

  • Don't Tell a Soul

    Don't Tell a Soul

    ★★

    Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops. Just call the cops.…

  • Paper Moon

    Paper Moon

    ★★★★

    Tatum O'Neal in Paper Moon had more confidence at age ten than I've had my whole life.

  • In the Cut

    In the Cut

    ★★★★★

    I remember being read fairy tales as a kid. Stories of a prince falling deeply in love sweeping the princess off their feet to live happily ever after far from the loneliness of their tower. Somehow even then in my Buzz Lightyear light up sneakers and undeveloped cerebral I knew the idea of human connection and romance wasn't going to be that for me. 

    Still I obsessed over the romanticism of life. In fifth grade I filled Lisa Frank notebooks…

  • Caché

    Caché

    ★★★★★

    A common expression my grandmother used to say was “the devil is in the details.” In Cachè, or Hidden, it's the truth that can be found hidden in the details. Well, maybe?

    Michael Haneke doesn't give a lot of easy satisfaction in his 2005 thrilling drama about a well off family receiving videotapes of their home from an unknown sender and voyeur. The only clue is a crude drawing that brings up past secrets and must’ve broken quite a few…

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★★

    I've been stuck at the airport for 13 hours due to flight cancellations. I've watched it 3 times because the wifi is shit and it's the only movie I have downloaded on Netflix offline. Better each time or I'm just desperate at this point.

    The compositions add so many layered dynamics like a true pro. There's this one with the girls and just Nicole Kidman’s arm to the side like a confederate puppet master that I would hang on my wall. Restores faith in Sofia Coppola. 🙏

    Apple pie has never been so shady.

  • Love Is Colder Than Death

    Love Is Colder Than Death

    ★★★★

    Love Is Colder Than Death is the coolest title ever. I think that might be the best word to describe Fassbinder’s 1969 debut feature: cool. This stylishly corrupted world is rich in reprocessing of popular culture images while retaining something rough and confrontational. Rather than sharp I would call Love Is Colder Than Death to the point. 

    Fassbinder borrows influence from French New Wave in editing and deconstructed cinematic interests. I was worried by the slow pace and low budget rough…

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    "Liberty, Equality and Fraternity"

    Truffaut knew all we want is to be acknowledged and loved. The most depressing and optimistic coming of age story all in those priceless long takes and faces of adolescence. Unforgettable.

  • Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★★

    It’s easy for me to sit and type up that a film is a classic. This is the real deal. 

    James M. Cain’s novel adapted and directed by Billy Wilder with co-writing credits to Raymond Chandler, Double Indemnity defined the look and signatures of what Nino Frank would later describe as “film noir” after the Nazi occupation of France. Frank saw the years’ progression of dark shadows and darker themes inside Hollywood affected by WWII in a single summer recognizing a…