• A Shot in the Dark

    ★★★★★

  • Seance on a Wet Afternoon

    ★★★★

  • The Flesh Eaters

    ★★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Sleep

    ★★★★

  • Kiss

  • The Sword in the Stone

    ★★★★

  • The Pink Panther

    ★★★★

  • Mothlight

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★★★★

  • Shock Corridor

    ★★★★

  • Blood Feast

    ★★★★

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★

  • Cleopatra

    ★★★

  • The Sadist

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Dawn

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • Mondo Cane

    ★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★

  • Something Wild

    ★★★

  • The Innocents

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★★

  • Nude on the Moon

    ★★★

  • The Naked Island

    ★★★★★

  • BUtterfield 8

    ★★★★★

  • Spartacus

    ★★★

  • Black Sunday

    ★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • Jigoku

    ★★★★★

  • House of Usher

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Purple Noon

    ★★★★

  • Santa Claus

    ★★

  • Window Water Baby Moving

    ★★★★

  • The Tingler

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Black Orpheus

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • The Blob

    ★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Mon Oncle

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Giant

    ★★★★★

  • Runaway Daughters

    ★★

  • Guys and Dolls

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★