Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Team

Double Team

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amusement Park

The Amusement Park

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
French Exit

French Exit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Future

The Future

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
False Positive

False Positive

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poison

Poison

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry