indica has logged 427 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil At Your Heels

The Devil At Your Heels

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
30
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
28
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trancers

Trancers

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
White Chicks

White Chicks

2004
×
Edit this entry  
27
Major Payne

Major Payne

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Carts of Darkness

Carts of Darkness

2008
×
Edit this entry  
23
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
Edit this entry  
23
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
15
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
10
Kickin' It Old Skool

Kickin' It Old Skool

2007
×
★½
Edit this entry  
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read prior review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
06
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
Edit this entry  
06
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boondocking - Living Free For Free

Boondocking - Living Free For Free

×
Read the review Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Grease

Grease

1978
×
Edit this entry  
28
Surf Ninjas

Surf Ninjas

1993
×
Edit this entry  
27
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
Read the review Edit this entry