Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Time It Takes

The Time It Takes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Penguins

Penguins

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cindy La Regia

Cindy La Regia

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
07
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry