Andrew has logged 45 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Desperate Hours

Desperate Hours

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brandon Teena Story

The Brandon Teena Story

1998
×
Edit this entry  
23
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Every Which Way But Loose

Every Which Way But Loose

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'N' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hells Angels on Wheels

Hells Angels on Wheels

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Wild Angels

The Wild Angels

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Edit this entry  
01
Psych-Out

Psych-Out

1968
×
★½
Read the review Edit this entry