Michael has logged 250 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jane

Jane

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prospect

Prospect

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry