hsblechman has logged 30 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Case of the Velvet Claws

The Case of the Velvet Claws

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice Versa

Vice Versa

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Case of the Howling Dog

The Case of the Howling Dog

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Delirious

Delirious

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Rue Morgue

Phantom of the Rue Morgue

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Divorce of Lady X

The Divorce of Lady X

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ironside

Ironside

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rodan

Rodan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry