Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Magic

Magic

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Light and the Sufferer

Light and the Sufferer

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Hungry Wives

Hungry Wives

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Welcome Home Brother Charles

Welcome Home Brother Charles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marlowe

Marlowe

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terror

Terror

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Dreams

Bad Dreams

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
American Nightmare

American Nightmare

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prey

Prey

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortuary Academy

Mortuary Academy

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Crime

Once Upon a Crime

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spell

The Spell

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Chemistry

Body Chemistry

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Bus

The Big Bus

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Poseidon Adventure

Beyond the Poseidon Adventure

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Meteor

Meteor

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Earthquake

Earthquake

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
When Time Ran Out...

When Time Ran Out...

1980
×
Read the review Edit this entry  
07
The Cassandra Crossing

The Cassandra Crossing

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Damnation Alley

Damnation Alley

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City on Fire

City on Fire

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Raise the Titanic

Raise the Titanic

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hurricane

Hurricane

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Swarm

The Swarm

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Avalanche

Avalanche

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Concorde... Airport '79

The Concorde... Airport '79

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★
Read the review Edit this entry