Horror Movie has logged 60 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Boy Behind the Door

The Boy Behind the Door

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Maid

The Maid

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Queen of Spades

Queen of Spades

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kandisha

Kandisha

2020
×
★★
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
15
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Seventh Day

The Seventh Day

2021
×
★½
Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★
Edit this entry  
08
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Edit this entry  
07
Lake Bodom

Lake Bodom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
White Noise

White Noise

2005
×
★½
Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★
Edit this entry