Horror Movie has logged 78 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harvest Lake

Harvest Lake

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Church

The Church

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fear No Evil

Fear No Evil

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ghost Lab

Ghost Lab

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Benny Loves You

Benny Loves You

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Skull: The Mask

Skull: The Mask

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Resort

The Resort

2021
×
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
★½
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★½
Edit this entry  
19
Catacombs

Catacombs

2007
×
★½
Edit this entry  
19
The Hole

The Hole

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Satan

Satan

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
Edit this entry  
17
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bloodthirsty

Bloodthirsty

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★½
Edit this entry  
15
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Profile

Profile

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
What Lies Below

What Lies Below

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Eli

Eli

2019
×
★★★
Edit this entry