• Bad Trip

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Mangrove

  • Another Round

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Shakedown

    ★★★★

  • Loveless

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★★

  • Maps to the Stars

    ★★★★

  • Margaret

    ★★★★

  • Rachel Getting Married

  • Happy-Go-Lucky

    ★★★★

  • Little Children

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★

  • Sideways

    ★★★★

  • I Like Killing Flies

    ★★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★★

  • Anywhere But Here

    ★★★★

  • Career Girls

    ★★★★

  • The Mirror Has Two Faces

    ★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • Heidi Fleiss: Hollywood Madam

    ★★★

  • Habit

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★

  • Safe

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★★

  • River of Grass

    ★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★

  • Single White Female

  • The Player

    ★★★★

  • Life Is Sweet

    ★★★★

  • Crossing Delancey

    ★★½

  • Something Wild

  • Nine 1/2 Weeks

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Love Streams

    ★★★★

  • Star 80

    ★★★½

  • Meantime

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Eating Raoul

    ★★★

  • Body Heat

  • Christiane F.

  • Modern Romance

    ★★★

  • Babylon

    ★★★★

  • Garlic Is as Good as Ten Mothers

    ★★★★★

  • Melvin and Howard

    ★★★★

  • Gloria

    ★★★★

  • Atlantic City

    ★★★★

  • Personal Problems

  • Dressed to Kill

  • Real Life

  • Hardcore

    ★★★★

  • In a Year with 13 Moons

    ★★★★★

  • American Boy: A Profile of Steven Prince

    ★★★★

  • Girlfriends

  • Abigail's Party

    ★★★★

  • The Day of the Locust

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

  • Chinatown

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Sisters

  • Love in the Afternoon

    ★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★★★

  • Dusty and Sweets McGee

    ★★★

  • The Panic in Needle Park

  • Don't Deliver Us from Evil

  • A New Leaf

    ★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders